На офіційній сторінці EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe (Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу) подано аналітичні огляди: «Знайомтеся зі спільнотою EFFE: географія та історія»[1], «Знайомтеся зі спільнотою EFFE: тривалість і час проведення»[2], «Знайомтеся зі спільнотою EFFE: Жанр і види діяльності»[3], «Знайомтеся з спільнотою EFFE: Подання заявок на знак якості та мотивація»[4]. В цих оглядах фахівці Будапештської обсерваторії дослідили фестивалі, які отримали знак EFFE 2017-2018 рр. Дослідження охоплювало такі питання: географію фестивалів, які отримали знак EFFE 2017-2018 рр., історію їх існування, жанровість, час проведення, кількість нових фестивалів.
Нагадаємо, що 715 фестивалів із 39 країн отримали відзнаку EFFE 2017-2018 років як «видатні фестивалі» Європи, серед яких – три українські фестивалі, а саме: ГогольFEST (м. Київ), Файне Місто (м. Тернопіль), Яворівська забавка (м. Яворів, Львівська обл.). Серед 26 фестивалів-лауреатів премії EFFE, своєрідного фестивального «Оскару» Європи, був і український фестиваль ГогольFEST.
Аналізуючи географію та історію фестивалів, дослідники дійшли висновку, що середня життєва історія фестивалів з відзнакою EFFE – 19 років. Найстарішим фестивалем є Оперний фестиваль у Савонлінні (Фінляндія) ( Savonlinna Opera Festival)[5], заснований в 1912 році. Загалом найстаріші фестивалі зосереджені в Північній та Західній Європі, тоді як найновіші фестивалі – на сході континенту. 274 з позначених фестивалів були створені після 2010 року, що становить велику частку молодих фестивалів. Зазначимо, що українські фестивалі, які отримали відзнаку, є досить молодими, найстаріший з них – це ГогольFEST (м. Київ), який торік відзначив своє 10-ліття, Файне Місто (м. Тернопіль) торік святкував 5-у річницю, а наймолодшим є Яворівська забавка (м. Яворів, Львівська обл.) – два сезони.
Аналізуючи час проведення та тривалість, автори дослідження зазначають, що більшість фестивалів триває 5-8 днів, найкращим часом для фестивалів у календарі є літо – 20% фестивалів з відзнакою EFFE відбуваються в липні, проти –1,3% у січні. Три українські фестивалі проходять, відповідно, два влітку – Файне Місто (м. Тернопіль) і Яворівська забавка (м. Яворів, Львівська обл.) – та на початку осені: ГогольFEST (м. Київ).
Щодо жанровості фестивалів, то більшість із них є монофестивалями, які поділяються за такими жанрами – музичні, присвячені кіно, театру, танцю. Тільки 8 фестивалів визначили себе як мультидисциплінарні. Якщо звернутися до українських фестивалів, то ГогольFEST (м. Київ) визначив себе як мультидисциплінарний, Файне Місто (м. Тернопіль) – музичний, Яворівська забавка (м. Яворів, Львівська обл.) – культурна спадщина та образотворче мистецтво.
Танцювальні фестивалі з відзнакою EFFE мають найдовшу історію, середній вік – 20 років, але, з іншого боку, включають до себе і кілька наймолодших, заснованих після 2010 року. Найдавнішими є оперні фестивалі, а наймолодшими – циркові.
Майже половина фестивалів (47%) з 715 подалися вдруге на здобуття відзнаки EFFE. Новачками є 53% фестивалів. Приємно відзначити, що серед нових учасників, які отримали відзнаку EFFE, є три фестивалі з України.
[1] http://www.effe.eu/news/get-know-effe-community-geography-and-age
[2] http://www.effe.eu/news/get-know-effe-community-duration-and-seasons
[3] http://www.effe.eu/news/get-know-effe-community-chapter-3-genre-and-activity-offer
[4] http://www.effe.eu/news/get-know-effe-community-chapter-4-applications-and-motivations