ЯВОРІВСЬКА ЗАБАВКА

Яворів – це невелике містечко, розташоване на Західній Україні, яке славиться справжньою яворівською іграшкою, виконаною з дерева та натуральної фарби. Багато людей приїжджають відвідати Яворів у День міста, де відбувається щорічний фестиваль. Ще третина населення міста бере участь у цьому фестивалі. Майстри представляють свої ручні роботи, а домогосподарки продають унікальний яворівський пиріг з картоплі та гречки (запечений тільки в Яворівському районі).

Мета фестивалю «Яворівська забавка» – відродження, збереження й розвиток українських народних традицій з виготовлення забавок, формування зацікавленості до «Яворівської забавки», популяризація традиційних народних ігор, які є найкращими зразками народної творчості та залучення широкого кола населення до вивчення живої спадщини.

Яворівська забавка (саме – забавка, а не іграшка, оскільки походить від – забавляти, бавити, заспокоювати) – це унікальний випадок у народному декоративному мистецтві України.

У місті Яворові кустарне виробництво дерев’яних забавок започатковане в ХVІІІ ст. і найбільшого піднесення досягло у середині ХІХ ст.

Ці забавки прикрашають традиційним яворівським розписом, для якого ще на зорі Яворівської забавки використовувалося три кольори: зелений (символізує траву та листя), червоний (плоди та ягоди), синій (небо та воду), а на початку ХХ ст. почав використовуватися четвертий колір – жовтий (сонце).

Яворівська забавка достойно представляє мистецтво не тільки Яворівщини, Львівщини, але й України – в цілому у світі, і стала важливою складовою національної культури українського народу.

Детальніше тут: http://www.effe.eu/festival/yavoriv-toy-and-pie-festival

Ukrainian