Вишивка «БІЛИМ ПО БІЛОМУ»: робота, що об’єднує та згуртовує громаду

Фестивальний тренінг
October 3, 2020
Інвентаризація на основі громад на місцевому та національному рівні
November 14, 2020

Міжнародне визнання, відповідно до положень Конвенції ЮНЕСКО, тобто, входження до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, є непростим і нелегким завданням, що передбачає дотримання чітко встановлених процедур.

Місцева громада м. Решетилівка (Полтавської області) взяла курс на підготовку елемента нематеріальної культурної спадщини «Вишивка білим по білому» для подання до Репрезентативного списку ЮНЕСКО. У зв’язку з цим варто зазначити, що, крім виконання встановлених Конвенцією ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини (2003 р.) умов, є внутрішній шлях, яким має пройти громада. Йдеться про те, що потрібно не просто заповнити облікову картку чи підготувати номінаційне досьє, а продемонструвати виконану громадою роботу на шляху досягненню цієї мети.

Перший крок громада здійснила раніше: решетилівську вишивку «білим по білому» включено до Національного переліку НКС України.

Другий крок, наявність моніторингу та його аналіз, громада також виконала: моніторинг оприлюднено, аналіз після обговорення з громадою також буде оприлюднено.

Третій крок, постійний процес інвентаризації (актуалізація та оновлення) і документації, триває, звіт про теперішній етап буде обговорено з громадою та оприлюднено в середині листопада.

29 серпня 2020 року в Полтаві відбувся семінар з питань просування елемента «Технологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО, на якому було схвалено план роботи й обговорено важливі для носіїв і громади питання. Детальніше за посиланням: http://uccs.org.ua/novyny/protses-prosuvannia-vyshyvky-bilym-po-bilomu-do-reprezentatyvnoho-spysku-iunesko-ob-iednuie-ta-zhurtovuie-hromadu/?fbclid=IwAR2aGBmlAEczH6-eM1YYkwzhpHHE2_Ynwx-ICB2icQRBA3gLlL1qocD_8hk

Процес підготовки досьє відбувається під гаслом «НКС об’єднує та згуртовує громаду» і, відповідно до духу Конвенції, будується на принципах відкритості, прозорості, ґрунтовності й поступовості, залучення всіх зацікавлених осіб та за участі спільноти, громади й окремих осіб як власників цієї спадщини. Кожен крок обговорюється з громадою, а також здійснюється інформування широкої громадськості про плани та результати.

Підготовлене досьє подається до Міністерства культури та інформаційної політики України, яке після розгляду та схвалення подає його до Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань НКС, який приймає остаточне рішення про включення елемента до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Підготовка досьє, що передбачає тривалий і складний процес, вимагає згоди та відповідальності всіх зацікавлених сторін. Тому щойно була досягнута така згода між громадою, носіями НКС, закладами культури, місцевими органами влади, експертами та окремими особами, така робота розпочалася.

Довідково: Етапи підготовчої роботи будуть розміщуватися на електронних ресурсах, про які ми повідомимо додатково.

Ukrainian