Статтю написано спеціально для сайту Центру розвитку “Демократія через культуру”. Автор, Ігор Панчишин, є одним з ініціаторів Міжнародного бієнале «Імпреза», яке проходило в Івано-Франківську з 1989-го по 1997 роки, засновником Центру сучасного мистецтва (ЦСМ) Івано-Франківська в 2000 році. Ігор Панчишин відомий як художник та архітектор-реставратор, знавець сучасного мистецтва, музеєзнавець та експерт з питань культурної спадщини.
24 серпня 2018 року в Луцьку відбулося відкриття Музею сучасного українського мистецтва Корсаків
“Зміна уявлень у духу народу має постійно наснажуватись запитаннями і конфліктами, які б спонукали рефлексувати та змінюватись. Найефективнішим інструментом, що коригує цінності, є сучасне мистецтво”.
Ініціатор та організатор Музею сучасного українського мистецтва в Луцьку Віктор Корсак.

©Ігор Панчишин.
Свого часу Віктор Корсак, фундатор музею, лікар за освітою, який отримав ще й освіту економіста і заснував власний бізнес, купив занедбані заводські приміщення і створив там культурно-розважальний центр «Адреналін Сіті». Водночас сім’я Корсаків, відома в Луцьку як збирачі творів мистецтва (батько Віктора Корсака був редактором місцевої газети і письменником зі значним літературним бекграундом), розгорнула активну діяльність з формування приватної колекції сучасного українського мистецтва. І поступово дійшла думки про необхідність створення у Луцьку на базі цієї колекції окремого музею. З цією метою було викуплено цехи заводу і на площі понад 2000 м кв. створено спершу музей Кумановського. Микола Кумановський – відомий український графік і живописець (сам з Луцька, але працював довший час у Львові). Пізніше відкрито виставкову галерею для змінних виставок і от тепер сформовано повнокровний музей з фондами на базі власної колекції та структурою з різних відділів і напрямків. Музей розташований на вул. Карбишева, в колишньому промисловому районі на околиці Луцька, куди безкоштовно курсує маршрутка. В комплексі є відпочинкова зелена зона, майданчики для дітей, ресторації, книгарні й т. ін. У реконструкції споруд брали участь Сергій Гонтар, Олег та Анатолій Рабочаускас і Василь Коханець. Загальна площа першої черги музейного комплексу становить близько 5 000 кв. м і складається з низки виставкових залів. Площа постійної експозиції охоплює 3 000 кв. м.
У музеї буде представлено роботи понад 100 видатних митців (більше 800 арт-об’єктів). Живопис, графіка, скульптура, інсталяція, відео-арт – тут зібрана колекція творів мистецтва найкращих українських авторів ХХ- ХХІ століття. Створенню музею сприяли митці та мистецтвознавці зі Львова та Києва.
За словами Лесі Корсак, однієї із організаторів цього проекту, саме Галерея сучасного українського мистецтва «Арт-кафедра», яка відчинила свої двері понад чотири роки тому, стала ідейним початком створення приватного музею. Головна мета музею, на думку його засновників, полягає в сприянні розвитку духовності нації та пропагуванні українського мистецтва у світі.
У планах фундаторів є організація фестивалів перформансу та відео-арту, гостьових лекцій та концертів сучасної музики, театральних вистав та демонстрація арт-фільмів. У музеї планують влаштовувати майстер-класи для дорослих і дітей із досвідченими митцями-практиками різних сфер: живопису, фото, скульптури, графіки, також почне працювати Академія сучасного мистецтва та дизайну.
Музей сучасного мистецтва планує організувати співпрацю зі школами, коледжами, університетами регіону: екскурсії в період навчання та канікул, проведення уроків в атмосфері музею та мистецьких конкурсів, а також започаткувати школу підвищення кваліфікації вчителів малювання загальноосвітніх, музичних та художніх шкіл, для викладання у якій залучать найкращих художників та мистецтвознавців України.
«Надзвичайно важливим завданням музею буде зняття ореолу ортодоксальності з академічного мистецтва та пропагування авангарду завжди і у всьому, без жодних обмежень. Ми хочемо, щоб ця інституція була не просто збіркою експонатів, а безперервним потоком культурницьких заходів, а Луцьк став одним із центрів сучасного мистецтва нашої держави і достойно та по-сучасному виглядав на світовому рівні», – зазначає Віктор Корсак.
Засновники вважають, що музейний комплекс стане не тільки одним із привабливих туристичних центрів України, а й осередком сімейного дозвілля, улюбленим місцем проведення вихідних, адже тут можна буде відпочити, розважитися, отримати нову порцію знань та естетичної наснаги.

©Ігор Панчишин.