Україна серед переможців конкурсу з НКС

Нематеріальна культурна спадщина: сталий розвиток та взаємозв’язок конвенцій
May 6, 2021
ЗАЯВА ПРО ВТОРГНЕННЯ РОСІЇ В УКРАЇНУ
February 28, 2022

24 листопада 2021 року в Софії (Болгарія) були оголошені переможці Міжнародного молодіжного конкурсу «Нематеріальна культурна спадщина: наступне покоління», організованого Регіональним центром охорони нематеріальної культурної спадщини в Південно-Східній Європі під егідою ЮНЕСКО та Французьким інститутом у Болгарії.

Однією з трьох переможниць конкурсу стала, поряд з представниками Сербії та Болгарії, представниця України – Мирослава Шевченко, дослідниця і практик НКС, старша наукова співробітниця Інституту проблем сучасного мистецтва (Національної академії мистецтв України), подання якої підтримав Центр розвитку «Демократія через культуру». Оголошуючи про перемогу М. Шевченко, голова Національної комісії з питань ЮНЕСКО Болгарії Георг Георгієв наголосив, що її праця є вагомим аналітичним дослідженням, яке продемонструвало важливість освіти та передачі знань, міжпоколінного спілкування  в питаннях охорони нематеріальної культурної спадщини, співпраці між різними установами, такими як Національний історико-культурний заповідник «Чигирин», Національна спілка майстрів народного мистецтва України, та – головне, –  що в центрі завжди залишається носій НКС – майстер.

Праця Мирослави «  р» присвячена традиційному народному мистецтву,  зокрема, розповідає про творчий практикум з охорони кращих традицій української кераміки – Всеукраїнський молодіжний симпозіум гончарного мистецтва, організований Національною спілкою майстрів народного мистецтва України. Симпозіум проводився впродовж 10 років у місті Чигирині Черкаської області. Він об’єднав молодих митців і наставників-педагогів з різних регіонів країни – Закарпаття, Волині, Карпат, Поділля, Полісся, Сходу і Півдня України, Слобожанщини, Центральної України. У межах одного симпозіуму, протягом трьох тижнів молоді майстри навчалися художнім практикам гончарування у відомих, досвідчених керамістів. Освоювали давні класичні художні техніки, стилістику та колористику гончарного посуду, особливості технології випалювання, оздоблення виробів тощо. Молоді майстри мали можливість вивчити різні етно-регіональні особливості даного різновиду народного мистецтва. Учасники молодіжного симпозіуму – це знані майстри, які перейняли давню художню традицію, популяризують українське гончарне мистецтва не тільки в своїй країні, а й в багатьох країнах Європи. Сьогодні, вище описана практика щодо передачі художніх практик, потребує особливої підтримки з боку держави, громадських організацій, благодійних фондів. Збереження та охорона нематеріальної культурної спадщини має стати прерогативою розвитку етно-регіонів країни, пріоритетом діяльності місцевих органів влади. Унікальний результат роботи симпозіуму поповнив фонди Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», періодично твори майстрів експонуються у виставкових залах заповідника.

Довідково:

Конкурс «Нематеріальна культурна спадщина: наступне покоління» був присвячений 75-й річниці створення ЮНЕСКО (16 листопада 1945 р.) і 65-й річниці з дня приєднання до ЮНЕСКО Болгарії та проведений Регіональним центром охорони нематеріальної культурної спадщини в Південно-Східній Європі в Софії з метою дослідження та презентації елементів нематеріальної культурної спадщини.

Цілями конкурсу були: викликати зацікавленість та залучення молодого покоління до охорони та передачі нематеріальної культурної спадщини;

сприяти взаємному усвідомленню та визнанню нематеріальної культурної спадщини в країнах Південно-Східної Європи;

привернути широку увагу громадськості в усьому регіоні до важливості охорони та популяризації «живої спадщини».

Ukrainian