Про туризм, фестивалі та НКС
25-26 жовтня 2018 року в Київському національному університеті культури і мистецтв (НКУКіМ) відбулась Міжнародна науково-практична конференція-фестиваль «Нематеріальна культурна спадщини як туристичний ресурс», організована Кафедрою готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Факультету готельно-ресторанного і туристичного бізнесу КНУКіМ у партнерстві з Кафедрою міжнародного туризму КНУКіМ, Європейським інститутом подальшої освіти (Словаччина), Кафедрою мов Національного університету архітектури і будівництва Вірменії, ГО кримських татар «Алем», Благодійною організацією «Благодійний фонд родини Демкур» та ГО «Туристична асоціація Тернопілля».
Метою конференції було залучити основні зацікавлені сторони, дослідників, науковців, громади, носіїв нематеріальної культурної спадщини, туристичні організації, громадські організації та ін. до обговорення актуальних питань: в який спосіб туризм може сприяти популяризації нематеріальної культурної спадщини, як вибудувати туристичну стратегію в межах громади, як уникнути загроз, що можуть виникнути, а саме: втрату цінності елемента НКС через туристичну діяльність, знищення самого елемента чи шкідливого впливу на навколишнє середовище. Перший день конференції ключовою доповіддю «Жива спадщина як додана вартість туризму: ризики та перспективи» відкрили представники Центру розвитку «Демократія через культуру» (О. Буценко та В. Дем҆ян), наголосивши на провідній ролі моніторингу і досліджень в успішному менеджменті, маркетингу і пропозиції якісних практик, тобто, розвитку культурного туризму. Зокрема, було представлено результати опитування, проведеного EFFE-Хабом в Україні в межах проекту «Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу», щодо фестивальному руху, проблем культурної спадщини, туризму і розвитку громад.
У низці країн, таких як Іспанія, Італія, Нідерланди, Франція, а сьогодні – і в Україні – точаться дискусії про роль і місце туризму в популяризації нематеріальної культурної спадщини та про можливі впливи туризму на цю сферу. Згідно Глобальному етичному кодексу туризму Всесвітньої організації туризму при ООН, до якого приєдналася і Україна, зокрема, п.4 ст.4, «Туристичну діяльність слід планувати таким чином, щоб забезпечити процвітання традиційних ремесл, культури, фольклору, а не вести їх до стандартизації та збідніння»[1].
На конференції були представлені позитивні приклади взаємодії між туристичними організаціями та громадами, порушувалися важливі питання дотримання авторського права у сфері нематеріальної культурної спадщини, підтримки носія нематеріальної культурної спадщини шляхом залучення його до можливості представити свою діяльність, соціальної орієнтованості проектів, які б допомогли залучити відомих людей до популяризації та охорони НКС.
Фестивальна частина складалася з майстер-класів народних майстрів, носіїв НКС, виставок творів кролевецького переборного ткацтва, петриківського розпису, косівської мальованої кераміки, проекту «Борщівська вишивка», концертного виступу художніх колективів.
[1] http://ethics.unwto.org/en/content/global-code-ethics-tourism
Світлини тут: https://www.pinterest.com/demcult/нкс_конференція/
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ