ЩО ТАКЕ НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА?

Дуже важливою частиною спадщини, крім пам’яток, творів мистецтва та колекцій цінних експонатів, є також традиції, живі прояви нематеріальні культури, які успадковані від предків і передаються майбутнім поколінням.

На світлині майстриня Валентина Гецевич з онукою. Кролевець, 2017 р. Фото В. Дем’ян.

На світлині вихованці Петриківського дошкільного навчального закладу №1 під час майстер-класу. Петриківка, 2018 р. Фото В. Дем’ян.

На світлині вихованці Кутської дитячої художньої школи. Смт. Кути, Івано-Франківська обл. 2017 р. Фото В. Дем’ян.

Нематеріальна культурна спадщина відіграє надзвичайно важливу роль у формуванні ідентичності окремої соціальної групи і особистості. Існування нематеріальної спадщини в її великому багатстві є необхідною умовою для збереження культурного розмаїття в умовах зростаючої глобалізації. Взаємне розуміння нематеріальної культурної спадщини різних громад допомагає в проведенні міжкультурного діалогу і виховує взаємну повагу до інших способів життя. Значення нематеріальної культурної спадщини було визнане ЮНЕСКО, яка в 2003 році ухвалила Конвенцію про охорону цієї спадщини, розвиваючи її когерентне визначення, а саме: “нематеріальна  культурна  спадщина”  означає   ті звичаї,  форми  показу  та вираження,  знання та навички,  а також пов’язані з ними  інструменти,  предмети,  артефакти  й  культурні простори,  які  визнані  спільнотами,  групами й у деяких випадках окремим  особами  як  частина  їхньої  культурної   спадщини.   Ця нематеріальна культурна спадщина,  що передається від покоління до покоління,  постійно  відтворюється  спільнотами  та  групами  під впливом  їхнього  оточення,  їхньої взаємодії з природою та їхньої історії  і  формує  у  них  почуття  самобутності  й  наступності, сприяючи   таким   чином  повазі  до  культурного  різноманіття  й творчості  людини. Для цілей цієї Конвенції до уваги береться лише та  нематеріальна  культурна  спадщина, яка є сумісною з існуючими міжнародними  договорами з прав людини, з вимогами взаємної поваги між  спільнотами,  групами  та  окремими  особами, а також сталого розвитку.

“Нематеріальна культурна спадщина” в значенні Конвенції виявляється, зокрема, у таких сферах:

a) усних традиціях та формах вираження, зокрема в  мові  як носії нематеріальної культурної спадщини;

b) виконавському мистецтві;

c) звичаях, обрядах, святкуваннях;

d) знаннях та практиці, що стосуються природи та всесвіту;

e) традиційних ремеслах.

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/995_d69;  https://ich.unesco.org/en/convention

Майстер-клас майстрині петриківського розпису Тетяни Гарькавої. 2017 р. Київ

Учні решетилівського художнього професійного ліцею за роботою. Смт. Решетилівка. 2017 р. Фото В. Дем’ян.

Народний фольклорний колектив “Червона калина”,9 с. Лука, Київська обл. 2017 р. Фото В. Дем’ян.

Ukrainian