Орьнек – душа народу

Ідентифікація України: Донеччина
July 11, 2020
Нематеріальна культурна спадщина і сталий туризм
August 25, 2020

Світлина Сергія Савченка. 2020

9 серпня в Україні та світі відзначають Міжнародний день корінних народів. Його мета – привернути увагу до проблеми тих спільнот, чия мова, культура і традиційний спосіб життя потребують сьогодні захисту та підтримки.

Одним із найчисельніших корінних народів України є кримські татари, етногенез та історична доля яких нерозривно пов’язана з Кримським півостровом та його мешканцями.

Важливою складовою ідентичності цього народу є традиційний орнамент Орьнек – дивовижне та самобутнє явище народної культури, чия тематика і символіка сягають корінням у давню історію Кримської землі. Орьнек складається з рослинних і геометричних елементів, кожний з яких має свій глибинний сенс і значення. Їхнє поєднання створює орнаментальну композицію, яку досвідчений майстер може читати як книгу.

Сьогодні Орьнек є важливою частиною нематеріальної культурної спадщини України. Нещодавно елемент НКС «Орьнек – кримськотатарський орнамент і знання про нього» було номіновано від України для можливого включення до Списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства.

Двигуном процесу популяризації  кримськотатарського орнаменту  Орьнек є Громадська організація Алем, серцем якої є Есма Аджієва. Зокрема, реалізується проект “Бєрєкєт”, метою якого є мовою Орьнек  популяризувати  кримськотатарську культуру в Україні та світі. Проект ГО “Алем” “Бєрєкєт”- це яскрава мистецька пропозиція серед майстрів Орьнек. Через живі та динамічні відеоролики ми маємо змогу зазирнути за куліси творчого процесу й відкрити мову символів традиційного кримськотатарського орнаменту Орьнек. У цьому проекті об’єднані майстри, які володіють давньою мовою кримськотатарського орнаменту, за процесом пильно спостерігає відомий кримськотатарський художник, кераміст, мистецтвознавець Мамут  Чурлу. Детальніше з проектом та командою Ви можете познайомитися за лінком: https://www.instagram.com/alem_ornek/?hl=ru

Світлина Сергія Савченка. 2020

Світлина Сергія Савченка. 2020

Світлина Сергія Савченка. 2020

Світлина Сергія Савченка. 2020

Світлина Сергія Савченка. 2020

Висловлюємо щиру подяку Есмі Аджиєві ГО “Алем” за надану інформацію. Автором світлин є Сергій Савченко. За дозволом на їх використання просимо звертатися до ГО “Алем”.

Ukrainian