Об’єднані спадщиною

Європейський рік культурної спадщини – це проект європейського масштабу, що складається з низки подій у різних місцях і на різних рівнях

Головною метою Року культурної спадщини є забезпечення ширшого доступу до спадщини, заохочення людей до участі в управлінні та догляді за нею. Рік дасть можливість обговорити, дійти згоди та зробити “якісний стрибок” у збереженні та відновленні європейської культурної спадщини.

Протягом 2018 р. Європейська Комісія заохочуватиме європейців відкривати та вивчати свою історію, ідентичність і традиції. В Європі відбудеться низка заходів для розуміння минулого, сьогодення і майбутнього нашої спільної культури.

EFA (Європейська асоціація фестивалів) є партнером Європейської Комісії в реалізації Європейського року культурної спадщини (EYCH), і всі члени EFA з країн ЄС, Західних Балкан, Швейцарії, Норвегії та Ісландії можуть використовувати марку EYCH протягом 2018 року, щоб забезпечити додаткову інформативність.

Цей Європейський рік культурної спадщини дає унікальну можливість заохотити людей більше відкривати та досліджувати культурну спадщину Європи саме через фестивалі. Фестивалі десятиліттями сприяють культурному життю, щорічно залучають тисячі й тисячі глядачів і відвідувачів до великих міст і маленьких селищ Європи, дивуючи розмаїттям культурного самовираження і традицій. «Фестивалі глибоко пов’язані як із матеріальною, так і з нематеріальною культурною спадщиною», – зазначено на офіційному сайті Европейської асоціації фестивалів[1], проект якої – EFFE (Europe for festivals, festivals for Europe/Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу) відзначає що два роки кращі мистецькі фестивалі, які отримують своєрідний знак якості – EFFE Label.

Пропонуємо інформацію про фестивалі, об’єднані темою спадщини, які отримали відзнаку EFFE. А також новини про найближчі фестивалі, що відбудуться в Україні, метою яких є популяризація та поширення знань про культурну спадщину.

Tanchaztalalkozo/ Hungarian Dance House Festival

Фото з сайту: https://hungarytoday.hu/huge-folk-dance-celebration-held-in-budapest/

Фестиваль Táncház отримав відзнаку EFFE у 2017 році. Національний фестиваль та ярмарок Táncház (Táncháztalálkozó) – це багатогранний та барвистий фольклорний фестиваль, що включає виступи виконавців з усього Карпатського регіону. Фестиваль відзначається активною участю широкої громадськості, любителів, професіоналів, дітей, народних музикантів, народних танцюристів, танцювальних колективів, музичних шкіл, традиційних сільських музикантів, танцюристів та народних артистів. Під час фестивалю відбувається також ярмарок традиційних ремесел, концерти традиційної музики, готуються публікації та записи. Táncház чекає любителів народної творчості щовесни з 1982 року, організований Гільдією танцювальних будинків Угорщини. Національний фестиваль і ярмарок Táncház здобув кваліфікацію “Кращий фольклорний фестиваль” у 2010-му та 2016 роках на конкурсі Угорської асоціації фестивалів.

Фото з сайту: http://www.effe.eu/festival/tanchaztalalkozo-hungarian-dance-house-festival

 

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланням:  http://tanchaztalalkozo.hu/2018/index.php/en/the-tanchaz-festival, https://ich.unesco.org/en/BSP/tanchaz-method-a-hungarian-model-for-the-transmission-of-intangible-cultural-heritage-00515

Сето-Фолк Фестиваль в Естонії

Фото з сайту: https://www.facebook.com/SetoFolk/

Seto Folk – це унікальний фестиваль народної музики, присвячений культурній спадщині народу Сето в Естонії та чарівній природі. Фестиваль використовує для заходів несподівані місця, такі як концерти на плавучих платформах на озері, в лісі, в сільських музеях. На сьогоднішній день пропонується широкий спектр програм, починаючи від дитячої музики, спортивних походів до дикорослого лісу до кіновиробництва і ремесел. Проводяться також семінари та майстер-класи з поліфонічного сетоського співу Лєело, який внесено до списку Нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Seto Folk – це сімейний фестиваль, де всім буде цікаво і затишно. Останні вихідні червня (29-30), занотуйте: Естонія, Сетомаа, Верська. Фестиваль є володарем відзнаки EFFE 2017-2018 рр. 

Фото з сайту: https://www.facebook.com/SetoFolk/

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланнямhttp://setofolk.ee/https://ich.unesco.org/en/RL/seto-leelo-seto-polyphonic-singing-tradition-00173

 

Дитячий фестиваль “Відкрите серце” у місті Велико Тарново (Болгарія)

Фото з сайту: http://www.effe.eu/festival/open-heart-roma-children-festival

Його ще називають «дитячим циганським фестивалем», володар відзнаки EFFE 2017-2018 рр. Фестиваль “Відкрите серце” організовується Центром міжнаціонального діалогу та толерантності “Амаліпе” в партнерстві з муніципалітетом Велико Тарново та проводиться в червні у місцевому парку “Марно”. Торік у ньому взяли участь понад 1800 учнів різних етнічних груп з усієї Болгарії, що вивчають ромський фольклор або займаються позакласною діяльністю, спрямованою на освітню інтеграцію, а також групи із сусідніх країн. Фестиваль має на меті дати дітям різних етнічних груп можливість виразити себе та заохотити до навчального процесу в цілому. У програму фестивалю входять елементи традицій, ремесла, феєрія та народна музика, історія, життя та культура болгарських, ромських, турецьких та інших етнічних груп у Болгарії. Паралельно з виступами відбуваються виставки позакласної та прикладної майстерності, де кожна школа може представити свою діяльність. Під час фестивалю учасники можуть відвідувати різні семінари, вчитися виготовляти різні предмети, малювати, вивчати традиції різних етнічних груп. Традиційно в перший день фестивалю відбувається парад учасників. Щороку Велико Тарново стає у першій половині червня столицею толерантності, дружби та дитячої посмішки!

Фото з сайту: https://www.facebook.com/groups/116384808391967/photos/

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланнямhttp://www.amalipe.com/

[1] https://www.efa-aef.eu/en/news/1755-efa-and-the-european-year-of-cultural-heritage-2018-label/)

Іграшка з Яворова

Фото з сайту:http://www.effe.eu/festival/yavoriv-toy-and-pie-festival

Єдиний український фестиваль з відзнакою EFFE-2017-2018, що представляє нематеріальну культурну спадщину, є фестиваль «Яворівська забавка» (Львівська область).

Яворів – невелике містечко, розташоване на Західній Україні, яке славиться справжньою українською традиційною – яворівською – іграшкою, виконаною з дерева та натуральної фарби. Багато людей приїжджають відвідати Яворів у День міста, коли відбувається щорічний фестиваль. Принаймні, третина міщан бере участь у цьому фестивалі. Майстри представляють свої витвори, а домогосподарки продають унікальний яворівський пиріг з картоплі та гречки (запечений тільки в Яворівському районі)

Фото Валентини Дем’ян

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланням http://yavoriv-rada.gov.ua/

Міжнародний літературно-мистецький фестиваль „Кролевецькі рушники”

https://www.facebook.com/pg/Rushnyki/photos/?tab=album&album_id=199796970551197

Міжнародний літературно-мистецький фестиваль „Кролевецькі рушники” проходить щорічно в Кролевецькому районі Сумської області, на батьківщині унікального витвору народного мистецтва – кролевецького рушника. Фестиваль відбувається в різних локаціях, але центральним місцем є осередок історичної та культурної спадщини, Музей кролевецького ткацтва. У межах фестивалю проводяться художньо-мистецькі програми, конференції, майстер-класи, які дають майстри-носії нематеріальної культурної спадщини, виставки, та вуличні музичні анімаційні концерти, розкидані вулицями історичного центру м. Кролевець. Фестиваль демонструє цінності краси, доброти та правди.

https://www.facebook.com/pg/Rushnyki/photos/?tab=album&album_id=199796970551197

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланням: http://krolkultura.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=4

 

Петриківський дивоцвіт

Фото з сайту:https://www.facebook.com/pg/dniprorada/photos/?ref=page_internal

«Петриківський дивоцвіт»  — щорічний етнографічно-фольклорний фестиваль, що відбувається на початку вересня в селищі Петриківка (Дніпропетровська область). Фестиваль започатковано в 2008 році з метою популяризації українського народного мистецтва та зеленого туризму в Україні. Це фестиваль для любителів музики, для зацікавлених та допитливих глядачів, готових до пригод та нових відкриттів.  Програма фестивалю побудована таким чином, щоб створити свято для людей для різного віку.

 В історичному середовищі, яке збуджує уяву, відвідувачі знайдуть різноманітний асортимент виробів майстрів нематеріальної культурної спадщини, їхніх учнів та послідовників. «Петриківський дивосвіт» створює багате та привабливе середовище, сповнене музики, оскільки на з різних сцен лунає етно-музика. Перш за все, фестиваль зосереджує увагу на родинах, дітях та молоді. Фестиваль покликаний продемонструвати роль культурної спадщини в житті місцевої громади, переосмислення громадою свого надбання заради майбутнього, заради власного розвитку.

Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство XIX–XX ст. – у 2012 році був занесений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, а в 2013-у Петриківський декоративний розпис як феномен українського народного -орнаментального малярства (Petrykivka decorative painting as aphenomenon of the Ukrainian ornamental folk art) включений до Репрезентативного списку елементів нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Фестиваль має на мені поширювати знання про неповторну культурну спадщину і живу традицію, що створює обличчя сьогоднішньої України.

Фото з сайту:https://www.facebook.com/pg/dniprorada/photos/?ref=page_internal

Докладніше про фестиваль можна дізнатися за посиланням:http://petrykivka.dp.ua/, https://ich.unesco.org/en/RL/petrykivka-decorative-painting-as-a-phenomenon-of-the-ukrainian-ornamental-folk-art-00893

Ukrainian