Нова доба, нова форма життя

Комунікація і культура в час глобальних загроз
May 14, 2020
Традиція і творчість як запорука миру і злагоди
June 4, 2020

Світлина з відкритих джерел

Під такою назвою в електронному виданні Other news від 12 травня 2020 року (http://www.other-news.info/noticias/2020/05/una-nueva-era-una-nueva-forma-de-vivir/?fbclid=IwAR2T4PwEnzO0FasBZuim5f-OtvRzcFJS6dKH-n0utWm-5YKxoZ51YDR9_V0) з’явилася стаття колишнього генерального директора ЮНЕСКО Федерико Майора Сараґоси. В ній відомий культурний і політичний діяч, зокрема, пише: «Ще до пандемії коронавірусу було цілком очевидно, що необхідні радикальні зміни в системі світового управління, щоб уникнути глобальних і незворотніх загроз людському існуванню на Землі, щоб забезпечити всіх мешканців, а не лише якусь купку, умовами гідного життя.

У 2012 році в книжці «Реакція», збірнику різних авторів під редакцією Роси Марїї Арталь, я написав: «Це час дій… Йдеться не про економічну, а про системну кризу. Не про добу змін, а про зміну доби. У передсмертному хрипінні неолібералізму найзапекліші представники «великого правління» намагаються переконати нас, що знову досягнуть «держави загального добробуту»: споживання, зайнятість, соціальні горизонти… Все це, зрозуміло, стосується 20% людства, а решта, так само як зараз, потерпатиме від дедалі більшої нестабільності»…

Завершуючи ту статтю, я зазначив: «Настав час, щоб переглянути систему, не узгодити, не підлаштувати. Так виникла Хартія Землі[1]. Ми перебуваємо в критичному моменті історії, коли людство має вибрати своє майбутнє… Мусимо об’єднатися, щоб створити глобальне стале суспільство, засноване на повазі до природи, до загальних прав людини, економічній справедливості та культурі миру»…

У цій новій добі має бути розмаїття культур, демократія на рівні кожного громадянина, колективна відповідальність, щоб прийдешні покоління не повторили жахливої фрази Альбера Камю, яку я часто  наводжу: «Я зневажаю їх, що могли стільки, а наважились на таку малість».

Довідково: Федерико Майор Сараґоса (нар. 1934 р.), доктор фармацевтичних наук, міністр освіти і науки Іспанії (1981-1982), директор Інституту молекулярної біохімії Мадридського університету (1982-1987), генеральний директор ЮНЕСКО (1987-1999), президент Фонду підтримки культури і миру. Автор понад 50 наукових праць, почесний доктор багатьох університетів світу, автор кількох поетичних збірок. Вірші Ф.М. Сарагоси виходили українською 1997 року у видавництві «Академпрес» у перекладах О. Буценка та С. Борщевського.

[1] Ініціатива світового громадянського суспільства, започаткована 1994 року, що представляє нову, всеосяжну морально-етичну основу у формі декларації фундаментальних етичних принципів для побудови справедливого, сталого і мирного глобального суспільства в 21 сторіччі.

Ukrainian