Жива спадщина України: навчати, вчитися і поширювати

Тренінг для тренерів з арт-терапії в умовах психологічних випробувань
November 9, 2022
Запрошуємо школи та вчителів стати учасниками пілотного проекту
November 12, 2022

Такою є головна мета проекту «Навчати та вчитися за допомогою живої спадщини в Україні та в світі, який здійснює громадська організація «Центр розвитку «Демократія через культуру», акредитована в ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини. Проект підтримується Фондом ЮНЕСКО з надання допомоги в надзвичайних умовах.

Якісна освіта і нематеріальна культурна спадщина (жива спадщина) – це два нерозривні поняття, оскільки якісна освіта є запорукою сталого розвитку людства, досягнення миру, безпеки і якості життя на рівні окремої людини, родини, суспільства і світу, власне, того світу, в якому передаються з покоління в покоління знання, навички, традиції, що формують сучасну людину. Якісна освіта є головним пріоритетом ЮНЕСКО у сфері освіти. Освіта, відповідно до Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, є одним із головних заходів з охорони НКС. Водночас нематеріальна культурна спадщина сама може стати ефективним навчальним матеріалом для різних предметів шкільної програми та позакласної діяльності.

У 2020–2021 рр. ЮНЕСКО спільно з Європейським Союзом реалізували освітній проект з метою зміцнення зв’язків між дітьми, молоддю, культурною спадщиною та освітою та інтегрування живої спадщини в шкільну програму. Результатом проекту став посібник «Навчати та вчитися за допомогою нематеріальної культурної спадщини», створений учителями для вчителів на основі реалізації 10 пілотних проектів у школах країн ЄС.

Метою запропонованого проекту в Україні є адаптація європейського посібника до українських умов та розширення пілотних проектів (практичних прикладів) українською практикою інтеграції живої спадщини в шкільну освіту.  

Проект має на меті залучення вчителів та школи України, вони дізнаються більше про охорону своєї живої спадщини та розроблять невеликі інноваційні проекти, які інтегрують живу спадщину в існуючі навчальні програми чи позакласні заходи. Їхній досвід буде задокументовано (описано та зафіксовано на фото і відео) та представлено в новому посібнику, який планується видати українською та англійською мовами для поширення у світі завдяки ЮНЕСКО.

Ukrainian