Жива спадщина як джерело натхнення та ідентичності

Навчатися та вчитися за допомого живої спадщини. Перші кроки з реалізації проекту
December 5, 2022
Увага! Подовжено набір статей до спеціального числа щорічника «Етнологічні студії»
December 10, 2022

У рамках проекту ЮНЕСКО «Навчатися та вчитися за допомого живої спадщини»,  який здійснюється в Україні громадською організацією «Центр розвитку «Демократія через культуру», акредитованою в ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, за підтримки Фонду ЮНЕСКО з надання допомоги в надзвичайних ситуаціях, 9 грудня 2022 року відбувся другий семінар з покрокової реалізації проекту. Провела семінар міжнародний експерт, член Глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО Ванеса Ахілес. У семінарі взяли участь школи, відібрані на основі поданих заявок до пілотної участі в проекті, а також ті, що потенційно ще можуть долучитися, всього 14 шкіл.

Як виявилось, представники шкіл максимально підготовлені до старту проекту: деякі зі шкіл вже визначили елементи нематеріальної культурної спадщини (НКС), з якими працюватимуть надалі. Педагоги поділилися ідеями щодо використання в шкільній програмі таких елементів, як бортництво, вишивка, глиняна іграшка Причорномор’я.

На семінарі були розглянули такі ключові моменти:

  • Механізми залучення учнів до досліджень
  • Побудова схеми розуміння контексту та його поєднання зі шкільною темою, а також оцінка результатів
  • Розробка плану уроку та викладання з метою зв’язати діяльність уроку з живою спадщиною
  • Створення доданої вартості навчального процесу за допомогою НКС
  • Підготовка навчальних матеріалів та простору (локації) для уроку
  • Проведення контрольної перевірки реалізованого етапу навчальної діяльності та визначення способів її вдосконалення

Ванеса Ахілес нагадала, що, крім класної активності, важливо запросити представника громади, пов’язаної з певним елементом НКС. Важливо показати цінність практики, адже нематеріальна культурна спадщина – не просто те, що виготовляється руками, а те, що йде від серця. Жива спадщина – це, насамперед, джерело ідентичності.

Наступна зустріч учасників в онлайні форматі запланована на 22 грудня 2022 року. Цього разу ведучими заходу будуть члени команди проекту, координатор Валентина Дем’ян та експерти Олександр Буценко та Ірина Каць.

Інформацію підготувала інформаційний менеджер проекту Юлія Семенова.

 

 

 

Ukrainian