
Foto-di-Polcari-Vincenzo©2014
На запитання ЦР «Демократія через культуру» (Валентина Дем’ян) відповідає Вінченцо Капуано, керівник недержавної організації «Associazione Sant’Antuono & le Battuglie di Pastellessa» в Італії, що опікується питаннями НКС.
Валентина Дем’ян: Шановний пане Вінченцо, дякую, що погодились відповісти на мої запитання. Для початку – чи не могли б Ви трохи розповісти про себе і Вашу організацію? Коли Ви почали цікавитися питаннями нематеріальної культурної спадщини? І що означає для Вас НКС у сьогоднішньому швидкоплинному і мінливому світі?
Вінченцо Капуано: Мене звати Вінченцо Капуано, мені 39 років і я інженер за фахом. У 2008 році я став секретарем недержавної організації «Associazione Sant’Antuono & le Battuglie di Pastellessa», акредитованої в ЮНЕСКО з питань НКС. Ця організація розташована в містечку Мачерата-Кампанія (Італія), де я мешкаю. Вся місцева громада бере активну участь у святі на честь Св. Антонія, в якому задіяно понад 1500 виконавців музики Св. Антонія проти диявола (тобто, 15% місцевого населення) різного віку і статі. У Мачерета-Кампанії мешканці вже з дитинства, з двох років активно долучаються до НКС. Ми виховуємося на музиці Св. Антонія, тому кожен житель Мачерата-Кампанії чутливо ставиться до охорони НКС. У місцевій школі, спільно з нашою НДО, викладають спеціальний курс про місцеві традиції. Починаючи з 2008 року, я опікуюся справами ЮНЕСКО і питаннями НКС. Сучасний стрімкий розвиток дозволяє скоротити відстань між громадами на рівні планети, а сучасні технології роблять цей процес недорогим. Завдяки цьому можна обмінюватися ідеями, створювати спільну політику охорони спадщини й учитися досвіду інших громад, що до появи Інтернету було неможливим. Тепер НКС можна запроваджувати в практику і, насамперед, зробити доступною завдяки, скажімо, створенню додатків (apps), навчальних ігор, коротких інформаційних відео та аудіо записів. Це дає можливість підвищити у молоді розуміння значення НКС та зробити належну промоцію. Прикладом може бути відеозапис виступу одного з наших battuglie (учасника змагань між оркестрами з діжками, що їздять на візках-платформах вулицями під час параду на честь Св. Антонія) – “La piccola compagnia de I punto esclamativo” (“Маленького оркестру знаку оклику !”), який зібрав на YouTube понад 800 000 переглядів за рік з усього світу https://www.youtube.com/watch?v=qL9-DoTKhNQ&feature=youtu.be
В.Д.: Проект Бібліотека НКС викликає захоплення, включаючи й канал Facebook Вашої Асоціації (Associazione Sant’Antuono & le Battuglie di Pastellessa) для промоції нематеріальної культурної спадщини. Як виникла така ідея?
В.К.: Ідея використати соціальні мережі прийшла відразу як результат мого досвіду, який я здобув, навчаючись на інженера. Завдяки цим каналам нам вдається дуже швидко зв’язатися з багатьма людьми і поділитися з великим числом відвідувачів нашим досвідом і нашим змістом (заходами, новинами, фотографіями, відеофільмами). Ми також можемо надати швидку допомогу тим, кому вона потрібна. Сьогодні ми активно використовуємо: Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, Pinterest, Mixcloud, Soundcloud, Issuu і Dailymotion, а також наш офіційний веб-сайт: www.santantuono.it.
В.Д.: Дуже цікаво читати про діяльність регіону Кампанія (провінції Казерта) в рамках програми POC Campania 2014-2020 – «Міське відродження, політика розвитку туризму і культури. Регіональна програма промоційних заходів та ініціатив» (Rigenerazione urbana, politiche per il turismo e la cultura. Programma regionale di eventi e iniziative promozionali). Як Ви вважаєте, така програма сприятиме підвищенню ролі НКС?
В.К.: Регіон Кампанія відіграє дуже активну роль в охороні та промоції НКС. Уся діяльність узгоджується з Конвенцією ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. Крім фінансування заходів місцевих громад у межах програми POC Campania 2014-2020, Кампанія протягом останніх років створила Регіональний інвентар НКС і здійснює дослідницькі проекти спільно з університетами щодо нематеріальних культурних активів, які можна відібрати до списків ЮНЕСКО, зокрема, Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, включаючи й свято на честь Св. Антонія в Мачерата-Кампанії.
В.Д.: Associazione Sant’Antuono & le Battuglie di Pastellessa – це недержавна організація, акредитована в ЮНЕСКО. Яка її роль в охороні та розвитку НКС?
В.К.: Роль Associazione Sant’Antuono & le Battuglie di Pastellessa у цих питаннях для місцевої громади першорядна і головна. Організація виникла в парафії єпископа Сан-Мартино в Мачерата-Кампанії (єпархія архієпископа Капуанського) як об’єднання стародавнього Комітету Святого Антонія Великого і традиційних місцевих оркестрів, що називаються «Battuglie di Pastellessa». Вона згуртовує навколо себе всіх місцевих виконавців, так званих, ботарів (bottari) – близько 1500 осіб, як парасолькове утворення, і реалізує з ними політику охорони – найменшому з учасників 2 роки, найстаршому за вісімдесят. НДО співпрацює з національними інституціями, такими як Istituto Centrale per il Patrimonio Immateriale (Головний інститут з питань нематеріальної культурної спадщини), тобто, Головним інститутом Міністерства культури, спадщини, культурної діяльності та туризму Італії, що опікується питаннями охорони та розвитку нематеріальної культурної спадщини; зі школою Мачерата-Компанії, членом національної мережі шкіл, асоційованих у ЮНЕСКО, з якою реалізує проекти з охорони НКС, з місцевою владою – муніципалітетом Мачерата-Кампанії, і бере участь в численних об’єднаннях, наприклад, Форумі НДО у сфері НКС (ICH NGO Forum – 2003 UNESCO Convention), покликаних охороняти й розвивати НКС на національному та міжнародному рівнях.
В.Д.: Сучасний світ швидкоплинний, а отже, перед НКС постають нові виклики та ризики. Які, на Вашу думку, дієві способи уникнути цих загроз?
В.К.: Ми вважаємо, що важливо зосередитись на базовій освіті в місцевих школах, щоб підвищити розуміння нового покоління, створити активне порівняння зі старшими (тобто, «майстрами традиції»). Далі – важливо організовувати зустрічі (події) на різних рівнях (місцевому, національному, міжнародному), активно залучаючи громади: у цьому плані треба активно співпрацювати зі ЗМІ (ТВ, радіо, Інтернет), щоб викликати зацікавленість, але, передусім, необхідно підтримати окремих носіїв НКС і пояснити, що саме вони є головною частиною НКС, заохочуючи, таким чином, мало зацікавлених людей. Ми також вважаємо, що корисно заохочувати громади документувати НКС, готувати публікації та електронні книжки про НКС, робити відеофільми.
В.Д.: Що б Ви порадили українцям, щоб уникнути ризиків, пов’язаних з охороною та розвитком НКС?
В.К.: Крім сказаного вище, того, що можна застосувати, я б порадив українцям завжди робити порівняння з іншими громадами – чи на місцевому/національному чи міжнародному рівнях, відповідно до принципів ЮНЕСКО: все це створює міжкультурний діалог, що є справжнім мостом між народами, збагачує власну нематеріальну культурну спадщину, створюючи нову синергію.
В.Д.: Щиро дякую Вам за цю розмову і бажаю удачі та успіхів. Сподіваюся, що після такого тяжкого випробування, яким є Covid-19, ми зможемо влаштувати обмін між нашими громадами.
В.К.: Дякую і Вам за розмову. Я впевнений, що ми подолаємо Covid-19, і наш Святий Антоній допоможе нам у цьому. І тоді ми, справді, вважатимемо за честь влаштувати такий обмін.
© DC “Democracy through Culture”