З ініціативи громадської організації «Центр розвитку «Демократія через культуру», за підтримки Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики України, Одеського обласного центру української культури та Буковинського центру культури і мистецтв 5 квітня 2022 року в онлайн форматі відбулася перша зустріч діалогової платформи на тему: «Охорона НКС під час війни».
Метою зустрічі було сформувати широку діалоговий майданчик з метою моніторингу ситуації внаслідок агресії росії в Україні, обговорення важливих питань, реагування на виклики. У розмові взяли участь установи та організації практично з усієї України, в тому числі й громадські, спільноти, групи та окремі особи, які займаються/опікуються нематеріальною культурною спадщиною. Про зацікавленість темою свідчить кількість учасників: понад 130 зареєстрованих, хоч, на жаль, не всі змогли взяти участь через обмеження платформи zoom, тож захід відвідало 100 учасників.
Мета зустрічі була пов’язана з надзвичайно важливими для нас питаннями: охороні нематеріальної культурної спадщини під час російської агресії в Україні. Злочини проти культурної спадщини та такі, що зачіпають культурну спадщину, є широко визнаною ознакою звірств. Культурна спадщина в широкому міжнародному розумінні, зокрема і Міжнародного трибуналу зі скоєння воєнних злочинів, включає як матеріальні, так і нематеріальні прояви людського життя. Злочини проти культурної спадщини руйнують наше спільне розуміння людяності та повсякденне життя місцевого населення. Культурна спадщина є унікальним та важливим свідчення культури та самобутності народів, деградація і знищення культурної спадщини — матеріальної чи нематеріальної — є втратою для постраждалих громад, а також для міжнародної спільноти в цілому.
Під час діалогової зустрічі порушувалися вкрай важливі питання: що відбувається наразі з НКС та як можна запобігти/пом’якшити втрати.
На сьогодні можемо з упевненістю говорити про такі виклики:
Програма зустрічі: