Наша спільна платформа

Жива спадщина за мир
March 31, 2022
На вулиці Одеси в місті Україна
April 13, 2022

З ініціативи громадської організації «Центр розвитку «Демократія через культуру», за підтримки Українського центру культурних досліджень Міністерства культури та інформаційної політики України, Одеського обласного центру української культури та Буковинського центру культури і мистецтв 5 квітня 2022 року в онлайн форматі відбулася перша зустріч діалогової платформи на тему: «Охорона НКС під час війни».

Метою зустрічі було сформувати широку діалоговий майданчик з метою моніторингу ситуації внаслідок агресії росії в Україні, обговорення важливих питань, реагування на виклики. У розмові взяли участь установи та організації практично з усієї України, в тому числі й громадські, спільноти, групи та окремі особи, які займаються/опікуються нематеріальною культурною спадщиною. Про зацікавленість темою свідчить кількість учасників: понад 130 зареєстрованих, хоч, на жаль, не всі змогли взяти участь через обмеження платформи zoom, тож захід відвідало 100 учасників.

Мета зустрічі була пов’язана з надзвичайно важливими для нас питаннями: охороні нематеріальної культурної спадщини під час російської агресії в Україні. Злочини проти культурної спадщини та такі, що зачіпають культурну спадщину, є широко визнаною ознакою звірств. Культурна спадщина в широкому міжнародному розумінні, зокрема і Міжнародного трибуналу зі скоєння  воєнних злочинів, включає як матеріальні, так і нематеріальні прояви людського життя. Злочини проти культурної спадщини руйнують наше спільне розуміння людяності та повсякденне життя місцевого населення. Культурна спадщина є унікальним та важливим свідчення культури та самобутності народів, деградація і знищення культурної спадщини — матеріальної чи нематеріальної — є втратою для постраждалих громад, а також для міжнародної спільноти в цілому.

Під час діалогової зустрічі порушувалися вкрай важливі питання: що відбувається наразі з НКС та як можна запобігти/пом’якшити втрати.

На сьогодні можемо з упевненістю говорити про такі виклики:

  1. Вимушена міграція (депортація та примусове переміщення) порушує соціальну згуртованість громад. Цей ефект війни непомітний, його важко наразі виявити та виміряти, але він має руйнівні наслідки.
  2. Смерть і вимушене переміщення практикуючих/носіїв НКС у громадах України, де ведуться активні бойові дії, ставить під загрозу НКС цих громад, адже без практиків передача живої спадщини стає неможливою.
  3. Війна, збройні конфлікти віддаляють людей від місць проживання, носії, молодь і сім’ї роз’єднуються, люди вимушені залишати місця проживання, а отже, обмежується доступ до місць, просторів, приміщень, які є важливими для НКС, таким чином, руйнується колективна пам’ять, приналежність до місць проживання, культурних просторів, що напряму загрожує передачі знань та спільних традицій.

Програма зустрічі:

  1. Платформа НКС: завдання і можливості – Олександр Буценко
  2. НКС в часи війни: міжнародні та національні положення і програми – Валентина Дем’ян
  3. База даних: охорона НКС за допомогою комунікацій та цифрових технологій – Олена Іщенко
  4. Інвентаризація під час надзвичайних ситуацій: ідентифікація громад – Валентина Вітос
  5. Спеціальний інвентар: розмаїття категорій НКС – Микола Шкрібляк
  6. НКС в окупації: життєздатність і роль НКС – Ірина Дячук
  7. Платформа різних думок і потреб: обговорення – виступили: Людмила Гураль (м. Суми), Ірина Пурига (м. Кролевець), Уляна Джигринюк (м.Тернопіль)

 

Ukrainian