15-16 лютого 2018 року в м. Утрехті (Нідерланди) відбулася міжнародна конференція «Культурне гіперрозмаїття в містах і нематеріальна культурна спадщина»
Конференція була організована Нідерландським центром нематеріальної культурної спадщини спільно з Фламандським центром досліджень та практики в галузі НКС, Фламандським центром взаємодії з питань культурної спадщини, Національною комісією з питань ЮНЕСКО в Німеччині, за сприяння Утрехтського університету, Вільного університету в Брюсселі (Кафедра ЮНЕСКО), Національної комісії з питань ЮНЕСКО в Бельгії та Нідерландах.
Міські культури
У дводенній конференції в Утрехті взяли участь близько 130 учасників, переважно з Німеччини, Нідерландів, Бельгії та Швейцарії, але були також представники Італії та Китаю, Південної Кореї і Непалу, України, Іспанії та Болгарії. Лекції та майстер-класи чергувалися з мистецькими виступами та презентаціями.
Нематеріальна культурна спадщина взаємодіє з іншими формами спадщини (природними, культурними та документальними), уособлюючи живе творче самовираження, успадковане від наших предків, що передається нашим нащадкам, у вигляді усних традицій, виконавських мистецтв, соціальних практик, обрядів та святкових подій, знань і практики, що стосуються природи і всесвіту, або знання та ноу-хау, необхідних для ремесел.
Важливість нематеріальної культурної спадщини полягає в постійному перетворенні духовних знань і ноу-хау шляхом передачі від покоління до покоління. Така передача знань має соціальну та економічну цінність у контексті сучасного розмаїття, яке сьогодні характеризує існування кількох меншин у межах однієї громади.
Розуміння важливості цієї теми для ЮНЕСКО засвідчує участь у конференції Тіма Кертіса, голови Секретаріату Конвенції про охорону нематеріальної спадщини. У своєму виступі він зазначив, що саме культура робить міста привабливими, а багата нематеріальна спадщина є двигуном сталого розвитку.
Гіперрозмаїття – це динамічна суміш багатьох культур і відповідної нематеріальної та матеріальної культурної спадщини, що створюють постійний «інтерактивний простір». Ускладненість життя, швидкі зміни та підвищена мобільність формують парадигму сьогоднішнього суспільства. Вчорашнє мультикультурне суспільство більше не здатне сприйняти справжню мутацію суспільства: «динамічна зміна, коли дедалі зростає кількість нових, малих груп і розсіяних іммігрантів, що мають не одну країну походження, транснаціонально пов’язані, створює соціально-економічно диференційоване та стратифіковане середовище, що відбувається протягом останнього десятиліття». Нерідко мігранти не залишають країну походження, але фізично перебувають в іншій. Комунікації (цифрові та аналогові) надають канали постійного зв’язку між сім’ями, які живуть іноді на кількох континентах. Ці інструменти створюють міграційні можливості, цільові напрямки та відкриті шляхи для громадян світу: квиток на літак, нове призначення, новий виклик …
Гіперрозмаїття поглиблює поняття нематеріальної культурної спадщини і спільноти, яку тепер переважно трактують, як складну взаємодію різних зацікавлених сторін в динамічному і культурно розмаїтому середовищі. Масовий наплив мігрантів до Західної Європи в останнє десятиліття повністю змінив етнічний склад усіх великих європейських міст.
Під час конференції відбувся виступ гурту «Шаян» із німецького міста Кайзерслаутерн під керівництвом репера з Ірану. «Шаян» – посли музичного розмаїття та культурного обміну – об’єднує музикантів з Афганістану, Еритреї, Ірану, Сирії, Індонезії, Тунісу та Німеччини. Вони різні за віком, студенти та біженці, жінки та чоловіки, що грають на різних інструментах, виконуючи пісні з рідних країн. 30 хвилин концерту, що відбувся на вулиці перед мечеттю Улу, де проходила міжнародна конференція, стали демонстрацією великої об’єднавчої ролі культури, що дарує відчуття гідності й насолоди.
Зі статтею про конференцію Ви можете ознайомитися за посиланням:
https://www.immaterieelerfgoed.nl/nl/page/2978/superdivers-immaterieel-erfgoed