Катрін Девентер: Громадянське суспільство і діячі культури мають сказати вагоме слово у визначенні шляху Європи

Передзвін як елемент нематеріальної культурної спадщини
March 6, 2019
Голос спільнот, або підхід «знизу вгору»
April 3, 2019
Kathrin Deventer Photo: Oliver Truyman

Kathrin Deventer Photo: Oliver Truyman

(Тези промови для конференції «Душа для Європи», яка відбудеться 12-13 квітня 2019 року в Берліні. З дозволу автора та ініціативи «Душа для Європи»).

Катрін Девентер є генеральним секретарем Європейської асоціації фестивалів (EFA) і співкерівником проекту «Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу» (EFFE). Співзасновниця і член Правління програми «Європейський дім для культури» (European House for Culture), ініційованій EFA, член стратегічної групи ініціативи «Душа для Європи» (“Soul for Europe”) і комітету з питань культури проекту ЄС «Новий наратив для Європи» (“New Narrative for Europe”). Виступає з лекціями з питань культурної політики Європи. Має численні публікації в книжковій серії EFA, галузевих журналах і виданнях з питань культури.

 Мистецтво і розвиток громад

Творчість є основою життя людини і сприяє розвитку наших громад. Краса і смисл, захоплення і критика, притаманні мистецтву, здатні зробити його цілющою силою завдяки нашій відданості. Ми, хто розуміє цінність культури і мистецтва, маємо об’єднуватися, щоб розкрити роль культури і мистецтва не тільки в інтелектуальному контексті, а й як засобу для побудови глобальної спільноти. Це головне завдання Європейської асоціації фестивалів (EFA) поряд зі створенням платформи для підвищення мистецьких і організаційних можливостей членів Асоціації. Така «колективна» місія може бути реалізована тільки асоціацією. Жодне індивідуальне художнє самовираження не здатне замінити цього об’єднання чи дарувати йому достатньо гучний голос.

EFA провадить дискурс про цінність мистецьких фестивалів. Творчий прояв організованого громадянського суспільства завжди веде до кращого діалогу та аргументу в прийнятті рішень громадою. Поясню нижче.

Європейський Союз є проектом громадян

Європа – це теж громада. Мистецькі фестивалі глибоко закорінені в життя громад на місцевому рівні. То чи не лежить відповідальність і на європейській громаді?

 Європейська асоціація фестивалів підтримує діяльність на двох рівнях:

  1. Спільнота організаторів фестивалів немислима без міцної асоціації, здатної довести, що Європа – це реальність. Без такого об’єднання діалог на міжнародному рівні неможливий.
  2. Свідома підтримка Європи потрібна скрізь: кожним організатором фестивалів, у розробці кожної програми, профайлу, позиціонування.

Фестивальна спільнота будується на спільному захопленні, тому захопленні, що його Фолкер Гассемер красиво назвав «небесним корінням». Це певний привілей і можливість об’єднати фестивалі, що мають спільні успіхи й спільну турботу – Європу. Таке розуміння є джерелом енергії та постійним завданням EFA. Це щось особливе, привабливе, захоплююче, викличне. Те, що пов’язує європейські фестивалі.

Фестивалі втратили б важливу частину своєї функції, якби ними захоплювалися винятково через їхню привабливість та їхню роль і не бачили того натхнення, що притаманне європейським проектам і процесам. Час вимагає побудови нашої європейської спільноти. Це потребує зусиль різних гравців. Фестивалі живляться «небесним корінням», яке дає їм Європа. Вони використовують «імпульс Європи», а Європа використовує дух фестивалів. Це повернення інвестицій у фестивалі, але також завдання і відповідальність ставитися до Європи серйозно.

Діяльність EFA та інших парасолькових організацій у цій сфері склали формулу успіху. Нові ініціативи Європейської асоціації фестивалів створюють додану вартість у контексті широких комунікацій, глобальних взаємозв’язків та ролі, яку відіграють фестивалі. EFA започаткувала нові шляхи реалізації своїх повноважень із посередництва та спонукання мистецьких фестивалів (підтримуючи Європу) – насамперед, через постійні контакти та діалог з фестивалями у таких нових проектах, як «Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу», – державних керівників та зацікавлених сторін в європейських країнах.

Колективні справи

Не тільки для посилення наших організацій, а й на рівні кожного фестивалю.

Фестивалі тісно пов’язані з громадами: тут їхня аудиторія, їхні спонсори та місцеві партнери. Міста – господарі фестивалів, а громади – їхні виконавці. Коли ми погоджуємося, що Європа – це також громада, а фестивалі – засоби розвитку громади, тоді кожному фестивалю треба шукати спосіб реалізації його «європейського» завдання. Те, що обстоює EFA, і є завданням фестивалів: громадянське суспільство і діячі культури мають сказати вагоме слово у визначенні шляху Європи. Європейський Союз є проектом, способом побудови організації, яка б допомогла нам мирно жити разом, даруючи енергію та можливості кожному.

Зважаючи на завантаженість фестивалів, обмежений час, протягом якого вони мають дуже багато встигнути – розробити програму, залучити глядачів, роздобути гроші, бути актуальними, мати довгострокову стратегію…, я глибоко переконана, що це можливо тільки завдяки їхнім взаєминам: з аудиторією, спонсорами, митцями… зв’язку з часом, нашими проблемами, іншими, і завдяки якості цих взаємин і зв’язків. Європа відіграє окрему роль у мережі цих взаємин, а Європейська асоціація фестивалів разом зі своїми партнерами, такими як «A Soul for Europe», може допомогти фестивалям у відповідності та якості.

https://medium.com/asoulforeurope/european-festivals-association-efa-is-the-festivals-alliance-for-a-citizens-europe-bfcfa6118bb

Ukrainian