Іспанський подих в Україні

14 лютого 2019 року на Факультеті готельно-ресторанного і туристичного бізнесу Київського національного університету культури і мистецтв відбулася виставка робіт Антоні Міро «Вітер народу». Організатори: Центр розвитку «Демократія через культуру» і Факультет готельно-ресторанного і туристичного бізнесу КНУКіМ. Каталог цієї виставки, матеріали та фото з події представлені у виданні, яке підготував А. Міро і яке побачило світ в Іспанії чотирма мовами: українською, іспанською, англійською та каталанською. Виставка представила не тільки трьох видатних іспанських митців – М. Ернандеса, А. Ґадеса, А. Міро, синтез різних мистецьких жанрів – поезії, танцю, музики та живопису, а й невичерпне джерело натхнення – нематеріальну культурну спадщину народу.

Коли в листопаді 2010 року одна з центральних іспанських газет «ABC» повідомила, що в Найробі (Кенія) Міжурядовий комітет ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини на своїй 5-й сесії схвалив рішення про включення мистецтва фламенко до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства, то помістила фото Антоніо Ґадеса, який скинув вгору руки в запальному танці. Фламенко, як сказано в номінаційному досьє, є проявом мистецтва, що поєднує спів (канте), танець і музику. Звернення Антоні Міро до теми фламенко було даниною пам’яті близькому другові (А. Ґадесу) і водночас бажанням творчо і глибше розкрити нематеріальну спадщину іспанської культури. Новий вимір, який отримує успадковане і живе мистецтво (фламенко) чи спосіб організації суспільного життя (серія А. Міро «Трибунал води» (2018), що репрезентує ще один елемент, внесений до Списку ЮНЕСКО), доводить, що нематеріальна культурна спадщина – це не тільки жива культура і невід’ємна частина сьогоднішнього життя, а й невичерпне джерело сучасної творчості в усіх її проявах.

Обличчя Ґадеса покладене в основу кількох робіт, що чітко ототожнюють танцюриста з героєм вірша Ернандеса, відданого ідеалам свободи. Можна сказати, що «вітер народу» огортає життя трьох каталонських митців, творчість яких злилася в одне ціле в представленій графічній серії, створеній талантом А. Міро, трьох митців, щиро відданих обстоюванню свободи, кожен із яких виразив свої почуття за допомогою вибраної ним художньої мови та стилю, трьох митців, підхоплених «вітром народу».

Подивитися каталог можна за адресою: Cataleg Viento del Pueblo_ucrania_Bpdf

 

Ukrainian