EFA/EFFE ХАБ- Україна

Про проект «Європа підтримує фестивалі, фестивалі – Європу» розповідає Олександр Буценко, директор Центру розвитку Демократія через культуру, керівник EFFE хабу в Україні

Європейська асоціація фестивалів – організація, що об’єднує сьогодні понад 100 фестивалів та фестивальних об’єднань із 40 країн світу. У 2014 році вона започаткувала проект «Європа підтримує фестивалі, фестивалі підтримують Європу» або «Europe for festivals, festivals for Europe» (EFFE), що співфінансується Європейським Союзом. Мета проекту – надати міжнародне визнання найкращим фестивальним подіям у Європі, присуджуючи їм спеціальний знак якості – EFFE. А ще показати, які фестивалі найцікавіші та найбільш творчі, а також, щоб об’єднати фестивалі, сповнені однакового бажання примусити своїх глядачів розмірковувати про світ, у якому вони живуть.

EFFE Хаби є основними партнерами проекту EFFE і Європейської асоціації фестивалів (EFA). Метою діяльності хабів є розширення спільноти EFFE, відновлення існуючих або створення нових партнерських відносин із центром EFFE у кожній із 28 країн-членів ЄС та країн, що беруть участь у програмі EU Creative Europe (Норвегія, Ісландія, Сербія, Боснія, Чорногорія, Македонія, Грузія, Молдова, Україна та Ізраїль). Крім того, партнерство розвиватиметься в країнах, що є стратегічними партнерами ЄС і розташовані в Європі чи межують із нею (Швейцарія, Туреччина та Вірменія).

EFFE Хаб є контактним пунктом Європейської асоціації фестивалів (EFA) і підтримується нею з метою:

  • заохочувати національні фестивалі (на національному, обласному чи місцевому рівнях) до співпраці на європейському рівні, популяризації шляхом реєстрації на Онлайн-порталі фестивалів,
  • сприяти отриманню відзнаки якості EFFE (EFFE Lable), роз’ясненню та допомоги в поданні заявки на EFFE Lable.

 До основних критеріїв відбору належать мистецька якість та інноваційний підхід, залучення місцевих громад, європейський і глобальний виміри. Відзнака присуджується на 2 роки.

 У першій номінації 2015-2016 рр. 761 фестиваль з 31 країни отримав знак EFFE, а 12 найпомітніших європейських фестивалів здобули Премію EFFE, своєрідний фестивальний «Оскар» Європи. Українські фестивалі отримали можливість подати заявку на знак EFFE 2017-2018 рр. та Премію EFFE наприкінці 2016 року. Інформацію було розіслано майже 700 українським фестивалям. Для участі в конкурсі на здобуття відзнаки EFFE 2017-2018 рр. було подано понад вісім сотень заявок. 715 фестивалів із 39 країн отримали цю відзнаку. Серед відібраних європейських фестивалів є три українські, а саме: «ГогольFEST» (Київ), «Файне місто» (Тернопіль) і «Яворівська забавка» (Яворів, Львівська область), які отримали високі оцінки міжнародного журі та сертифікати. Знак EFFE є визнанням їхніх зусиль і значення, він сприяє розширенню промоції (веб-сайт і Довідник EFFE), дає нові можливості для розвитку як безпосереднього партнерства, так і онлайн, залучення до мистецької спільноти Європи. Лауреатів Премії EFFE 2017-2018 рр.  оголошено 19 вересня 2017 року в Брюсселі. Серед лауреатів був і український фестиваль ГогольFEST. 

 Типи фестивалів, що можуть подавати заявку: архітектура, кіно, музика, театр, танець, культурна спадщина, література, цирк, опера, усна творчість і розповіді, стріт-арт, візуальне мистецтво, фотографія, цифрове мистецтво, ремесла і прикладне мистецтво. Наступний термін подання заявок на присудження знаку EFFE 2019-2020 рр. – осінь 2018 року. Процедуру відбору фестивалів і присудження «знаку якості» здійснює Європейська асоціація фестивалів (EFA) в тісному партнерстві з 28 EFFE хабами – контактними пунктами програми в країнах ЄС та Східної Європи. 2016 року українським фестивальний хабом обрано Центр розвитку «Демократія через культуру», який формує національне журі й надає консультації з подання заявок на здобуття знаку EFFE .

 Усі фестивалі, які отримали європейську відзнаку, внесені в календар європейських фестивалів, представляючи широку і активну культурну сцену Європи. Знак EFFE – це ніби визнаний пункт призначення в подорожі багатим на фестивалі європейським простором.

http://www.effe.eu/festival/faine-misto-festival

http://www.effe.eu/festival/gogolfest-annual-multidisciplinary-international-festival-contemporary-art

http://www.effe.eu/festival/yavoriv-toy-and-pie-festival

 

Ukrainian