Лауреат EFFE 2017 – ГогольFEST

  “ГогольFEST справляє величезний вплив на українське суспільство. Його організатори сміливі та відчайдушні. Колективи, які виступають на фестивалі, часто самостійно покривають видатки. Вони виступають, бо поділяють етику фестивалю”  Саймон Манді 

18 вересня 2017 року 26 фестивалів-лауреатів відзнаки EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe) зібралися на Фестивальний Салон у Брюсселі, де в Центрі мистецтв BOZAR були визначені володарі премії EFFE 2017-2018 рр., своєрідного фестивального «Оскару» Європи. Серед лауреатів був і український фестиваль ГогольFEST. Інтерв’ю з організаторами фестивалю та розповідь про ГогольFEST для європейської аудиторії підготував Саймон Манді, поет, прозаїк, директор фестивалів, публіцист, мистецтвознавець. С. Манді є консультантом Європейської асоціації фестивалів, ЮНЕСКО та Ради Європи, співзасновник програми «Culture Action Europe». Розповідь про ГогольFEST читайте в англомовній версії на сайті EFFE (http://www.effe.eu/), де можна також познайомитися з іншими фестивалями-лауреатами. В україномовній версії цей матеріал можна знайти на нашому сайті (www.demcult.org/)

Детальніше про фестиваль Ви можете ознайомитися за посиланням: http://www.gogolfest.org.ua/ukr/news

Лауреат EFFE – щорічний мультидисциплінарний міжнародний фестиваль сучасного мистецтва “ГогольFEST

У тому, що в столиці України з’явився фестиваль, присвячений постаті та творчості Миколи Гоголя (1809–1852), немає нічого дивного. Зрештою, він був одним із велетів літератури 19 століття, працюючи в площині української та російської мов. Багато композиторів надихнулися його творами – від ексцентричної опери «Ніс» Д. Шостаковича до сповненої помпезного звучання рапсодії «Тарас Бульба» Л. Яначека. Його життя дивним чином склало своєрідну паралель долі його співвітчизника, який жив поколінням пізніше, П.І. Чайковського, опера якого «Черевички» спиралася на повість Гоголя: обох оплутували чутки про гомосексуальні схильності, обидва провели тривалий час у Парижі та Італії й дозволили собі піти з життя в молодому віці (сказати, що вкоротили собі віку, буде, мабуть, точніше). Отож, такого роду фестиваль цілком міг з’явитися в Києві, хоч політичні погляди Гоголя були непривабливі для демократичного розвитку.

Але ГогольFEST – то ЗОВСІМ інше, бо протягом останнього десятиліття він став головною віддушиною для сучасного та експериментального мистецтва. Як зазначило журі проекту EFFE, «у країні з відсутньою традицією сучасного мистецтва… цей фестиваль справляє величезний вплив на українське суспільство. Його організатори сміливі та відчайдушні. Колективи, які виступають на фестивалі, часто самостійно покривають видатки. Вони виступають, бо поділяють етику фестивалю».

ГогольFEST охоплює чи готовий охопити будь-який жанр творчості, що випадає з мейнстриму – від цирку на межі з рок-музикою до вуличного театру і перформансу. «Це такий собі ґерилья-фестиваль», відзначило журі EFFE.

Вплив ГогольFESTу проявляється на тільки в Києві чи в тому, що фестиваль створює простір для експериментальної творчості поза межами старомодних державних структур. На думку керівника Фестивального хабу EFFE в Україні Олександра Буценка, ГогольFEST набув важливого значення завдяки тому, що став символом національної енергії в сучасній культурі, представляючи її світові.

Для тих, хто був частиною розвитку ГогольFESTу протягом останнього десятиліття, його цінність ще більша. «Багато митців і виконавців починали свій творчий шлях як учасники фестивалю, що став відправним пунктом їхньої власної діяльності. ГогольFEST поступово впливає на всю Україну – не лише безпосередньо, а й опосередковано», наголошує Олександр.

Підготував Саймон Манді спеціально для Європейської асоціації фестивалів (EFA)

http://www.effe.eu/news/effe-laureate-gogolfest-annual-multidisciplinary-international-festival-contemporary-art

 

 

 

Ukrainian