Голос спільнот, або підхід «знизу вгору»

Kathrin Deventer Photo: Oliver Truyman
Катрін Девентер: Громадянське суспільство і діячі культури мають сказати вагоме слово у визначенні шляху Європи
March 23, 2019
Перетягування линви: український досвід
April 5, 2019

@ Центр народної культури Естонії

20 березня у Талінні, Естонія, відбувся дуже цікавий захід, присвячений презентації «Живої спадщини Естонії». Метою було ознайомити широкий загал із переліком духовної спадщини Естонії[1], на якій різні громади представили свою культурну спадщину.

Естонія приєдналася до Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини 2006 року, а Національний перелік НКС був створений 2010 року, в якому всі естонські громади, незалежно від їх розміру, розташування, сфери діяльності або походження, представляють свою живу спадщину.

Цей перелік є голосом спільнот, оскільки спирається на підхід «знизу вгору», що відрізняє його від існуючих баз даних. Основну увагу зосереджено на спільноті та місцевій культурі. Кожна громада може представити те, що для неї важливо на сьогодні. Перелік складається з 106 записів.

Є в ньому й нематеріальна культурна спадщина України, представлена елементом «Писанка», оздоблення великодніх яєць в Українській громаді» (Põsanka (pysanka) lihavõttemunade kaunistamine ukraina kogukonnas) – під такою назвою її включено до переліку НКС Етонії.

Голова Українського культурного центру в Естонії Богдан Лутюк представив на вказаній презентації українську нематеріальну культурну спадщину як частину української та естонської «Живої культури». Він розповів, що для української громади в Естонії означає ця традиція, яка нерозривними, невидимий нитками поєднує всіх українців, які проживають в Естонії, з Україною. Писанка стала не тільки ознакою Великодня, а й символом об’єднання українців з усіх куточків світу навколо скарбу живої культури, поваги до неї. Сьогодні писанка стає символом миру, злагоди, благополуччя.

@ Центр народної культури Естонії

@ Центр народної культури Естонії

@ Центр народної культури Естонії

@ Центр народної культури Естонії

@ Центр народної культури Естонії

@ Центр народної культури Естонії

Завдяки послідовній діяльності, яку проводить Український культурний центр, в Естонії зростає інтерес до традиції української писанки та української культури. Навчання дітей та інформування зберігають традицію, захищають від її спрощення та комерціалізації.

Український культурний центр в Естонії має колекцію з 3000 писанок, яку складають як витвори митців писанкового розпису – писанкарів, так і роботи писанкарів-аматорів, дитячі твори. Деякі з них експонуються в приміщенні Центру, відкритому для всіх бажаючих. У Центрі можна ознайомитися з технікою писанкарства, відвідати майстер-класи. Український культурний центр проводить виставки писанок по всій Естонії

@Український культурний центр в Естонії

©DC “Democracy through Culture”

@Український культурний центр в Естонії

©DC “Democracy through Culture”

[1] Перелік нематеріальної культурної спадщини.

 

Ukrainian