Дослідження й вивчення спадщини: молодь активний гравець

НКС: освітній проект на Луганщині
October 14, 2019
Гуманітаризм – культура – освіта
October 17, 2019

Останнім часом у різних країнах світу створено і започатковано багато програм, спрямованих на залучення молоді та дітей до вивчення нематеріальної і матеріальної культурної спадщини. Особливий наголос робиться на програмах, які досліджують живу культурну спадщину. Загальновідомим прикладом є включений до Реєстру кращих практик ЮНЕСКО шкільний музей селища Пусоль (Іспанія), що був створений 1969 року як продовження освітнього проекту «Школа і навколишнє середовище», спрямованого на вивчення місцевих ремесел і традицій. Не менш цікавою є практика, яку проводять працівники бібліотеки Державного університету Іфугао (IFSU, Філіппіни), створюючи спільно з учнями початкової школи місцевими діалектами розповідь про їхню культурну спадщину. Захоплюючу програму пропонує фестиваль анімаційного кіно «Нікозі» (Грузія), на якому було представлено анімаційний фільм «Витязь у тигровій шкурі», намальований та озвучений дітьми. Основною метою такого проекту була популяризація грузинського письма, включеного, до речі, до Репрезентативного спису ЮНЕСКО. Слід також згадати, що в Грузії 2015 року за сприяння Національної агенції зі збереження культурної спадщини вийшла друком книжка казок народів, які проживають на території Грузії. Малюнки до книжки намалювали діти, серед інших представлено й українську казку.

2018 року Кіпрський музей народного мистецтва організував серію творчих майстерень «Традиційне гончарство Фіні» з активною участю дітей та підлітків з акцентом на внесені елементи до Національного реєстру нематеріальної культурної спадщини.
“Чудовий світ легенд, міфів та казок із дому” –це проект, який був реалізований у Сербії та спрямований на дітей віком від 8 до 14 років. Метою заходу було змусити представників юного покоління поділитися шляхом ескізів та малюнків своїм баченням та ставлення до успадкованих традицій та звичаїв. Як наслідок проекту. Відбулася виставка дитячих малюнків.
Подібний проект був реалізований і в Білорусі, коли діти проілюстрували казки, зібрані дослідником Євдокимом Романовим. Проект отримав назву «Казки Придніпров’я, записані Євдокимом Романовим». За результатами проекту була видана книга «Золоті зернята».

В Україні також існують подібні програми. Так, зокрема, комунальне підприємство Дніпропетровської обласної ради «Представництво Придніпров’я» започаткувало конкурс малюнка «Подаруємо казку дітям», запропонувавши дітям проілюструвати місцеві казки. До конкурсу залучені звичайні та недільні школи, багатодітні родини, реабілітаційні центрі, дитячі санаторії та інтернати. Результат буде оприлюднено в кінці року на святі Св. Миколая. Конкурс проводить ГО «Жінки плюс».

Тут описано дрібку проектів (докладніше аналіз дитячих проектів буде подано в окремій статті), основна мета яких полягає не в конкурсі, а в дослідницькій і творчій діяльності. Всі проекти мають авторське право, відповідно до законодавства країн, в яких реалізуються.
Ми проаналізували низку проектів, які зробили наші колеги й які пов’язані з дослідженнями живої культури та висвітленням її різними мистецькими засобами. Спираючись на поради колег та власний практичний досвід, ГО «Джамаат» (Мелітополь) і ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру» (Київ) започаткували проект «Дослідження й вивчення спадщини: молодь активний гравець», який стартував у м. Мелітополь 30 вересня 2019 року. Метою проекту є дослідження спадщини та представлення її через різні мистецькі засоби. У цей Міжнародний рік мов корінних народів ми вирішили зупинитися на караїмській легенді. У заході взяли участь молоді люди з двох країн – України та Литви, й маленька гостя з Мексики. Незабаром ми представимо цей проект в електронному виданні. Авторські права на проект застережені.

Ukrainian