Близько року тому ми розповіли в розділі «НКС – досвід освітніх програм» про Петриківський розпис: https://demcult.org/nks-dosvid-osvitnikh-program/. Метою розділу є знайомство з навчальними курсами та підручниками, які існують в Україні й покликані підвищити обізнаність про нематеріальну культурну спадщину.

@Тетяна Гарькава
Зокрема, ми представили підручник Тетяни Гарькавої, педагога, заслуженого майстра народної творчості України, народного майстра Петриківського розпису – «Петриківський декоративний розпис», який вийшов друком у видавництві «Ліра» (м. Дніпро) 2017 р. Підручник розрахований на учнів загальноосвітніх шкіл, художніх коледжів, студентів вищих мистецьких закладів освіти. Видання, що побудовано цікаво, з історичним екскурсом, розкриваючи розвиток Петриківського декоративного розпису як феномена українського народного орнаментального малярства (Petrykivka decorative painting as a phenomenon of the Ukrainian ornamental folk art), елемента нематеріальної культурної спадщини України, включеного 2013 року до Репрезентативного списку ЮНЕСКО нематеріальної культурної спадщини людства, викликало неабиякий інтерес і набуло популярності.
Це спонукало Тетяну Гарькаву продовжила роботу над навчальним матеріалом, розуміючи, що формальна, неформальна та інформальна освіта є вкрай важливою для охорони і розвитку елемента нематеріальної культурної спадщини. Про це, зокрема, йдеться в статті 14 («Освіта, підвищення обізнаності й нарощення потенціалу») Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини. 2019 року у видавництві «Ліра» побачив світ другий підручник Т. Гарькавої «Петриківський розпис. Теорія і методика», розрахований більше на професійну освіту.
![]() |
![]() |
![]() |
Слід зазначити, що обидва підручники готувалися на основі багатого практичного досвіду. Протягом тривалих років Тетяна Гарькава проводила майстер-класи для різних вікових груп, людей різної підготовки, студентів мистецьких закладів освіти, більш юних адептів зі шкіл та дитсадків. Крім того, навчальні курси, які Тетяна Гарькава веде в Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара та Дніпропетровському театрально-художньому коледжі, дали їй змогу визначити потреби й відпрацювати методику викладання Петриківського розпису як для професійних митців, так і для аматорів, дітей та молоді.
Цей приклад є чудовим взірцем того, як майстер-практик Петриківського розпису та викладач-дослідник поєднала набуті навички, мистецький хист і практичний досвід у створенні навчальних курсів і підручників для популяризації знань про елемент нашої культури, занесений до списку нематеріальної культурної спадщини людства.

@ Тетяна Гарькава